Yaşlılıkta Sıvı Alımı

Yaşlılıkta Sıvı Tüketimi

Yeterli sıvı alımı ortalama bir erkek için günde en az 2900 ml; bir kadın için ise 2200 ml’dir.

Sıvı ihtiyacının en önemli kaynağını su oluşturmaktadır. Suyun vücutta depolanmaması nedeniyle vücut için gerekli olan su miktarı da düzenli olarak her gün dışarıdan alınmalıdır.

Pratik olarak yaşlıların günde 2 litre (8-10 bardak) sıvı tüketmesi önerilir. Fiziksel aktivite, hastalık, iklim değişiklikleri, sıvı gereksinimini değiştirebilir

Yetersiz su alımı; kronik kabızlık, düşük kan basıncı ve böbrek taşlarının oluşumu gibi birçok hastalığa zemin hazırlayabilir.

Yaşlıların; kronik hastalıklar ile hipertansiyon ve damar sertliği gibi damarları olumsuz etkileyen durumlar nedeniyle böbrekleri sıvı kaybına karşı çok daha hassastır ve böbrek yetmezliğine girme eğilimleri fazladır.

Sıcak havalar ya da gastroenterite bağlı kusma ve ishalin yarattığı sıvı kaybına, genellikle bu rahatsızlıkların neden olduğu yeme ve içme isteğinde azalma da eklenince, su kaybı kolaylıkla ortaya çıkar.Yalnız yaşayan ve çeşitli rahatsızlıkları olan yaşlılar, bu açıdan daha büyük bir risk altındadır.

Yaşlılıkla birlikte susama duyusu da gerileme gösterir. Bu nedenle yaşlılarda yeterli sıvı alımının ve su kaybının takibi oldukça önemlidir.

Yaşlılarda cildin su kaybının gözlenebilir belirtilerini göstermemesi nedeniyle sıvı eksikliği belirtileri geç fark edilebilir. Su kaybının ilk bulguları; halsizlik, baş ağrısı, burunda kuruma, dudaklarda, dilde ve ağızda kurumanın yarattığı rahatsızlık hissidir.

Demansı (bunama) olan yaşlılar, susadıklarının farkında olmamaları ve bunu bildirmemeleri nedeniyle su kaybı açısından en hassas gruptur ve yakınları veya bakıcıları tarafından ihtiyacı kadar sıvı alımı sağlanmalıdır.

 

KAYNAKÇA

Aslan D,Şengelen M,Bilir N.Geriatri Derneği Eğitim Serisi No:1.Yaşlılık Döneminde Beslenme Sorunları ve Yaklaşımlar.Ankara 2008.