Yaşlılık ve Sindirim Sistemi

Yaşlanma ve Sindirim Sistemi

Yaşlanmayla sindirim sisteminde salgı ve emilimde azalma,yemek borusu kaslarında daha az kasılma, Mide elastikiyetinde azalma, barsak kaslarında yavaşlaması, kan akımı ve bazı enzimlerin etkinliğinin azalması gibi değişiklikler olabilir.

Yaşlı bireylerde sindirim sisteminde meydana gelen değişiklikler nedeniyle; iştahsızlık, hazımsızlık, ishal, kabızlık, kaşeksi (aşırı zayıflık), obezite gibi sorunlar da görülebilmektedir.

DSÖ ( Dünya Sağlık Örgütü) uzmanları 70 yaşından sonra erkeklere günde ortalama 2000-2200, kadınlara ise 1500-1600 kalorilik diyet verilmesini öngörmektedir. Bu nedenle yaşlılık döneminde diyetisyen hekim desteğinin önemi büyüktür.

Yaşlılık döneminde, gün içerisindeki hareketliliğin azalması da sindirim sisteminin yavaş çalışmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle gün içerisindeki hareketliliğin de arttırılması gerekmektedir. Egzersiz programlarımız ve fizyoterapist desteğimiz için arayınız.

Kaynakça

Yıldırım B, Özkahraman Ş. Ersoy S.Yaşlılıkta Görülen Fizyolojik Değişiklikler ve Hemşirelik Bakımı.Düzce Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Dergisi 2012;2(2): 19-23

Premium Evde Bakım Hizmetleri

0534 732 81 32