Yaşlılık ve Duyu Organlarındaki Değişimler ( İşitme )

Yaşlılık  ve Duyu Organlarındaki Değişimler  ( İşitme )

Yaşlandıkça insanın duyu organlarında değişimler meydana gelir. Yaşlılıkla birlikte en fazla etkilenen duyu organlarından biri işitmedir.   

Yaş ilerledikçe kulağın içindeki yapı değişmeye ve işlevleri azalmaya başlar. Bu nedenle de işitme kapasitesi azalır.

Duyu organlarının iletişim üzerindeki etkisi düşünüldüğünde, yaşanılan bu değişimlerle birlikte yaşlıların yaşam tarzlarına olumsuz etkilenmeler görülebilmektedir. Yaşlanmayla birlikte kulakta meydana gelen bu yapısal değişimler, yaşlıların günlük 

yaşamlarındaki iletişimlerini oldukça etkilemektedir.

Kimi zaman bu olumsuz etkiler, yaşlıların yalnızlaşmalarına  bile yol açabilecek duruma gelebilmektedir.

Yaşlı yakınlarının ve yaşlının çevresinde bulunan kişilerin, yaşlıda oluşan işitme kayıplarına rağmen  iletişimini devam ettirmesi konusunda teşvik edici olması gerekmektedir. Yaşlının bu konuda kendini kötü hissetmemesi için aile ve çevresinin bilinçli davranması gerekmektedir.

Kulaklarımızın işitmek dışında bir diğer işlevi de dengeyi sağlamaktır. Yaşlılıkta oturup kalkarken veya yürürken denge kayıpları yaşanabilir.

Yaşlılıkta düşmelere bağlı komplikasyonların fazla olması ve iyileşme süresinin uzun olması sebebiyle bu duruma özellikle dikkat edilmelidir.

Düşmenin önlenmesi için ilk ve en önemli basamak, yaşlının kademeli ayağa kalkmasıdır. Yatakta uzanır pozisyonda bulunan yaşlı önce oturur pozisyonda bir süre bekletilip daha sonra ayağa kaldırılmalıdır. Ayrıca yaşlının odası da denge unsuru göz önüne alınarak tekrar düzenlenmelidir.

Yaşlılığa bağlı değişimlerde yaşlının ailesinin ve çevresinin kendilerini bekleyen sorunlar konusunda bilinçli olmaları gerekmektedir. Sorunlarınız ve sorunlarınız için 7/24 hizmetinizdeyiz.

Premium Evde Bakım Hizmetleri

0534 732 81 32