Yaşlılık ve Deri

Yaşlılıkta Deride Meydana Gelen Değişimler

Cildimiz, yaşlanma belirtilerini en belirgin olarak yansıtan organdır. Yaşlanmaya bağlı olarak oluşan deri değişiklikleri hem doğal yaşlanma süreci içinde ve hem de çevresel faktörlerin etkisi ile ortaya çıkar. Yaşlanırken deri normal olarak yıpranmaya uğrar, ancak çevresel faktörler özellikle güneş ışınları derideki yaşlanma sürecini arttırır veya hızlandırır.

Derinin su içeriğinin arttırılması ve su kaybının önlenmesi derinin daha sağlıklı görünmesi ve koruma kapasitesinin artırılması için gereklidir. Bu nedenle düzenli nemlendirici kullanılması önerilmektedir. Nemlendiriciler sayesinde derideki kuru ve pul pul görünüm, gerilme hissi ve kaşıntı azalır. Nemlendiriciler derinin yağ oranını ve miktarını düzenleyerek koruyucu fonksiyonunu geri kazandırırlar, derinin daha sağlıklı yenilenmesine yardımcı olurlar. Nemlendiricilerin yarar sağlayabilmesi için banyodan sonraki birkaç dakika içinde sürülmesi gerektiği bu sayede deride su tutulmasını sağladığı gösterilmiştir. Günde iki kez kullanılmalarının daha uygun olduğu bildirilmiştir.

Doğal yaşlanma süreci içinde deride oluşan değişiklikler, incelme, kuruluk, kırışıklıklar, deri elastikiyetinin azalması sonucu gevşeme ve sarkma, iyi veya kötü huylu oluşumların görülme sıklığının artmasıdır.

Derimiz sadece estetik bir organ değildir. Aynı zamanda vücut ısısını düzenlemek, vücut sıvılarının korunmasını sağlamak, altındaki organları zararlı dış etkilerden korumak gibi çok önemli görevleri üstlenmiştir. Bu nedenle yaşlılarda cildin korunması ve bakımı çok önemlidir. Son zamanlarda güneş koruyucu kremlerin içine eklenen veya gece ve gündüz kremlerinde bulunan antioksidanlar yaşlanma sürecinin geciktirilmesinde rol oynarlar. Özellikle vitamin E, vitamin C, vitamin A, alfa-lipoik asit, glutatyon, melanin, selenyum gibi antioksidanlar bu amaçla en sık kullanılan anitioksidanlardır. Bu nedenle kullanılacak güneş koruyucunun içeriğine dikkat edilmelidir.

Kaynakça

Karaduman A.Yaşlılıkta Sık Karşılaşılan Deri Sorunları. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı.

Seyhan M. Yaşlılarda Cilt Bakımı

Premium Evde Bakım Hizmetleri

0534 732 81 32