Parkinson Hastalığı ve Fizyoterapist Desteği

Parkinson Hastalığı ve Fizyoterapi

Parkinson hastalığı tremor (titreme) ve rijiditeye (kas sertliği) bağlı yetersizlikler ile karakterize, sıklıkla 60 yaş ve üzeri kişilerde ortaya çıkan Parkinsonizmin en sık rastlanılan çeşididir.

Parkinson hastalığının tedavisi; ilaç tedavisi ve fizyoterapidir.

Yapılan araştırmalara göre; ilaç tedavisiyle hastalığın bulguları ortadan kaldırılırken ek tedavi olarak fizyoterapi uygulanmasının hastaya olumlu etki sağladığı ve ağrılarını azalttığı saptanmıştır.

Kas sertliklerini ve kas kasılmalarını önlemek ve azaltmak, günlük yaşam aktivitelerinin yerine getirilmesini kolaylaştırmak için fizyoterapist ile iş birliği içinde olunmalı ve egzersiz programı oluşturulmalıdır. Bu egzersiz programlarında planlanan aktif-pasif ROM ve kas açma germe egzersizlerinin günlük olarak yapılması için hasta teşvik edilmelidir.

Postür (duruş) bozukluklarını önlemek ve azaltmak için fizyoterapistin önerdiği pozisyonda yatması için hastaya eğitim verilmelidir.

Kas rahatlamasını sağlamak ve krampları önlemek için fizyoterapistlerin önerdiği masajların ve sıcak banyo uygulamasının yapılması hastanın rahatlamasını sağlayacaktır.

KAYNAKÇA

Akın S.Parkinso ve Hemşirelik Yaklaşımları. İU Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu. İstanbul Üniversitesi F.N.H.Y.O.  Dergisi, Cilt:14, Sayı:56.Yıl:2006.