Alzheimer Hastasıyla İletişim

Alzheimer Hastasıyla İletişim

Alzheimer hastaları hastalıkları gereği yaşanılan son olayları unutmaktadır. Özellikle beslenme ve hijyen konularında sorunlar yaşanmaktadır.Hastalar çoğunlukla ne zaman yemek yediklerini, ne zaman tuvalete gittiklerini, ne zaman banyo yaptıklarını hatırlamamaktadır. Bu durumda bireyle inatlaşmak ve iddialaşmak olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Böyle bir olayla karşılaşıldığı zaman bireyin, olay hakkındaki net ve dirençli tavrı ancak dikkatini farklı bir yöne çekerek ortadan kaldırılabilir.

Alzheimer hastalarıyla iletişimde ses tonunun büyük önemi bulunmaktadır. Alzheimer hastaları ses tonundan, kişinin tehdit içerip içermediğine karar vermektedirler. Bu nedenle ses tonu yumuşak ve sakin tutulması gerekmektedir.

Ses tonu gibi beden dilinin de doğru şekilde kullanılması alzheimer hastaları üzerinde olumlu etki yaratmaktadır. Hasta ile göz teması kurmak, gülümsemek, ellerini tutmak, baş ve vücudu hastaya doğru dönerek oturmak; onu dinlemeye hazır olduğumuzu ifade etmektedir. Hasta bu durumda daha rahat şekilde iletişim kurabilmektedir.

Alzheimer hastalarında odaklanmada güçlükler ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle hasta ile iletişimden önce, ortamın hazırlanması gerekmektedir. Ortamdaki dış uyaranlar olabildiğince azaltılmalıdır. Hastanın konsantrasyonunu bozabilecek materyaller ortadan kaldırılmalıdır, televizyon ve ya radyo gibi gürültülü aletler kapatılmalıdır. Bu hastanın daha kolay duymasını ve daha kolay anlamasını destekleyecektir.

Hastalığa bağlı oluşabilecek agresiflik durumlarında olabildiğince sakin kalmak en önemli noktadır. Hastanın, etrafındaki insanlardan korktuğu durumda agresyonunun artacağı unutulmamalıdır. Bunu önlemek için hasta ile aranıza belirli bir mesafe koymak ve iş birliği için ona biraz zaman tanımak gerekmektedir. Öfkeli yüz ifadelerinden ve suçlayıcı konuşmalardan kaçınmak gerekmektedir. Bunun dışında hastaya aktif ve pasif cezalandırma kesinlikle yapılmamalıdır. oluşan durumun hastalıktan dolayı gerçekleştiği unutulmamalıdır.

►  Alzheimer hastalığının seyrine göre yaşanılan sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri farklılık göstermektedir. Bu hastalıkla yalnız savaşmak zorunda değilsiniz. Yaşadığınız sorunları anlatmanız ve beraber çözüm bulabilmemiz için telefonlarımız 7/24 açıktır.

  Sağlıklı günler dileriz.